Yamaha MT-25 Yağ Değişimi Kaç Kilometrede Bir Yapılır

Yamaha MT-25 yağ değişimi

Yamaha MT-25 Yağ Değişimi Kaç Kilometrede Bir Yapılır

Yamaha MT-25 motosikletlerde periyodik bakımlar çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Bunun sebebi de motosikleti aldığınızda size verilen el kitapçığına bakmadığınız için bu tür sorunlar sürekli kafamızda bir soru işareti olarak kalmaktadır. Yamaha MT-25 yağ değişimi kaç km bir yapılır veya kaç kilometrede bir değişmesi gereklidir sorusunun en doğru cevabını motosikletin el kitapçığında bulmak mümkündür. Ayrıca bu kitapçıklardan motosiklete kullanmamız gereken motosiklet yağının numarasını da öğrenmiş oluruz.

Yağ değişimi her motosiklette olduğu gibi Yamaha MT-25 yağ değişimi de oldukça önemli olan bir konudur. Yağ değişiminin en önemli sebebinden bahsedecek olursak bu yağın eskimesi olabilir. Yağın kayganlığını yitirmesi ve su gibi olması motora zarar vermektedir. Pistonlar yağın bozulması ile birlikte sürtünme meydana gelir ve çekişi düşürür. Yağ zamanında değişmediği zaman motor yanabilir. Yamaha MT-25 yağ değişim tercihi de önemlidir. Kaliteli motosiklet yağları kullanılmak önemlidir. Motosikletiniz için kaliteli olan yağ markaları Yamalube, Motul ve Putoline motosiklet yağlarıdır. Bunlardan birisini tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kaliteli olan yağlar gerçek yağlamayı yaparken, motosikletinize de asla zarar vermez.

Yamaha MT-25 yağ değişiminde dikkat edilmesi gereken konular vardır. Motosikletin motor hacmine ve modeline göre en uygun yağın kullanılması gerekir. Motosikletin performansı yağ tercihinin doğru yapılmasına bağlıdır.

Yamaha MT-25 Yağ Değişimi
Yamaha MT-25 Yağ Değişimi

Yamaha MT-25 kaç litre yağ alır ?

Motosikletin yüksek devirde sürekli kullanılması yağın çabuk eksilmesine neden olur. Bu nedenle motosiklet kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli kural devirli kullanmaktır. Yağ değişiminde dikkat edilmesi gereken kural yağ bölümündeki ölçektir. En önemli konu yağ bölümündeki ölçeğe uygun şekilde yağ dökmektir. Yağ değişiminin nasıl yapılması gerektiği konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Yamaha motosikletlerde yağ bölümü 1,8 litredir. Motosiklete özel yağlar 2 litre özelliğindedir. Yağ filtresi değiştirildiği zaman yeni takılan yağ filtresi 300 gr yağı alır. Bu durumda yağ yeterli olacaktır.

Yamaha MT-25 yağı 1 yılda bir değişmeli mi ?

Motosiklet üreticilerin tavsiyeleri doğrultusunda, kullanılan yağın türüne ve kat edilen kilometreye göre, aracınızın motor yağı yılda en az 1 kez yenilenmelidir. Bu üst sınır, eski araçlar için her 5.000 km’de bir, yeni araçlar içinse ortalama en fazla 20.000 km’de bir olarak düşünülebilir

 

Yamaha Modeline Göre Motosiklet Yağ Kapasiteleri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız..

About admin

Check Also

Yamaha Xmax Arıza Kodları

Yamaha Xmax Arıza Kodları Yamaha Xmax Arıza Kodları; 1 1 – Normal (Hata Yok) 13 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir